Prémium minőségű
német alufelnik
Mi az a TPMS?

Mi is a TPMS?

2014. november 1-től az Európai Unió területén újonnan értékesített személygépkocsikban kötelező felszereltség lett a gumiabroncsnyomás ellenőrző rendszer, vagy más néven, az angol elnevezés kezdőbetűiből álló elterjedt mozaikszóval a TPMS (Tyre Pressure Monitoring System). A rendszerre német nyelvterületen az RDKS rövidítés is használatos, amely a német elnevezést alkotó szavak kezdőbetűiből származik. (ReifenDruckKontrollSysteme)

A TPMS lényege, hogy direkt vagy indirekt módon, de folyamatosan figyeli a jármű gumiabroncsaiban lévő nyomást vagy annak változását, és az erre vonatkozó információkat menet közben is megjeleníti a vezető számára. Amennyiben a nyomás bármelyik gumiabroncsban veszélyes mértékben vagy hirtelen lecsökken, a rendszer vészjelzést küld a vezető számára.

Hogyan működik?

Hogyan működik a TPMS?

Az autó TPM rendszere lehet indirekt vagy direkt. Az indirekt megoldás az ABS szenzorokat használva figyeli a kerék átmérőjének változását és ez alapján jelzi az esetleges légnyomásvesztést. A direkt rendszer ezzel szemben a szelepekkel egybeépített, a gumiabroncs belsejében elhelyezkedő, saját szenzorokkal működik. A TPMS szenzor egy jeladó, amely menet közben méri a nyomást, illetve a hőmérsékletet és rádiófrekvencián továbbítja az adatokat az autó központi komputerének. A direkt megoldás pontosabb és kerékpozíciónként is képes a mért értékek megjelenítésére, ezért az autógyártók többsége már ezt a rendszert használja. A vezető számára megjelenő információ autótípusonként eltér. Ha valamelyik kerékben a nyomás az előírthoz képest 20%-ot meghaladó mértékben csökken, a műszerfalon egy figyelmeztető jelzés jelenik meg. A legfejlettebb TPM rendszerek a szenzor vagy kerékcsere után már automatikusan képesek az egyes kerékpozíciók azonosítására.

A figyelmeztető szimbólum megjelenése valamilyen hibát jelez. A folyamatosan világító jelzés a TPM rendszer valamelyik elemének a hibájára utal, a villogó jel pedig a nem megfelelő keréknyomást jelzi.

További tudnivalók ›